despre foc de ce a făcut Dumnezeu focul așa frumos poate pentru că e distrugere poate pentru că e efemer poate pentru că după
Blog
Category: Scrieri (ușor) haotice
pentru ce iau eu pastile? pentru ce iau eu pastile? cine-o să-mi dea înapoi anii mei întregi de zile, morți și înviați prin foi?
iubești rimează cu reci știu, tu încă mă iubești după atâți ani lungi și reci știu, tu nu mă uiți deloc cum n-uită cenușa de
miri iakkha dormi liniștit în patul meu țiganule cu ochi de lună ți-am zis că ești Dumnezeu tu mi-ai zis “fă, ești nebună!” mă
pluto „n-am mai scris demult și știu că n-am luat-o pe-un drum bun mi-am clădit un nou sicriu și sunt înecată-n scrum mâna-mi doare și-i
cine sunt eu „eu nu o să fiu niciodată o femeie careîși ascultă orgoliulcare pune rațiunea mai presus de sentimente care ține mai mult decât
sunt bolnavă „sunt bolnavă și mi-e greusă-l ascult pe Dumnezeu. sunt bolnavă și mă doaretot ceea ce-n mine moare. îmi pare rău că-s bolnavă, că
despre dragoste „Pe țigănește nu există ”te iubesc”. Are doi înlocuitori: unu- ”dukkhal man o ilo anda tute”(=mă doare inima de tine) și doi- ”kamav
inimă de țigancă „de unde știi când iubești prea mult? când simți că-ți bate-n suflet un clopot greu și surdanunțându-ți sentința, irevocabil, dulcedulce și grea
pace se leagănă frunze-n vânt, ce frumos e pe pământ! plânge sufletul de dor, ce frumos e să fii om! • soarele-mi trece peste cap,